Dom

Choinki na święta

By  | 

Coraz popularniejsze stają się tzw. ekologiczne drzewka, czyli hodowane w pojemnikach iglaki, które wiosną można posadzić w ogrodzie. Jeśli chcemy, by służyły nam jako choinki przez kilka następnych lat, wystarczy kupić mniejszą roślinę, większa „zostanie” z nami tylko przez dwa-trzy sezony.

Jednak żeby choinka zdobiła nasz dom tak długo, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki. Przede wszystkim nie możemy jej trzymać w domu zbyt długo. Zimą rośliny przechodzą okres spoczynku i temperatura panująca w mieszkaniu może je po prostu „obudzić”. Zaczną wtedy nabrzmiewać pąki na końcach gałązek, a następnie pojawią się młode jasnozielone igiełki. Takiego drzewka nie wolno już wystawić na dwór, bo zniszczy je pierwsza mroźna noc. Jeśli nie chcemy, żeby zmarniało, przetrzymajmy je w jasnym, chłodnym (ok. 15 st. C) pomieszczeniu aż do wiosny. Niestety, w małych domach jest to uciążliwe. Dlatego nie trzymajmy choinki w pokoju dłużej niż kilka dni. Najlepiej ustawić ją w najchłodniejszym miejscu (np. przy drzwiach balkonowych) dopiero w Wigilię, a do ogrodu przenieść tuż po świętach. Pojemnik, w którym znajduje się roślina, jest mały i ziemia oraz korzenie narażone są na przemrożenie. Żeby temu zapobiec, trzeba okryć donicę suchym igliwiem lub liśćmi i gałązkami iglaków, lub obłożyć grubą warstwą styropianu.

choinki2
W ciągu całego sezonu wegetacyjnego roślinę regularnie podlewamy i nawozimy. Jesienią nie musimy jej specjalnie przygotowywać do zimy. Mniej więcej co dwa lata musimy przesadzać drzewko do większego pojemnika.

Ponieważ wcześniej czy później każde drzewko znajdzie swoje miejsce w ogrodzie, zanim jakieś kupimy, dowiedzmy się, jakie są jego wymagania. Do dużych ogrodów polecałabym świerk biały lub kłujący – duże drzewa, które wymagają stanowisk słonecznych oraz dobrze znoszą suche i zanieczyszczone powietrze w miastach. W nieco mniejszych ogródkach można posadzić wysoki (do 30 m) świerk serbski, który ma wąską, strzelistą koronę. Najmniejsze wymagania ma jodła jednobarwna, która doskonale nadaje się na suche i nasłonecznione stanowiska.

Mieszkańcy bloków zazwyczaj rezygnują z kupna drzewka w pojemniku, ponieważ nie mają ogrodu. A wystarczy wybrać gatunek, który rośnie powoli i który będzie można uprawiać w donicy na balkonie. Nadaje się do tego np. świerk biały Conica. To żywozielone drzewko osiąga zwykle wysokość ok. 3 m. Donicę z nim należy ustawić w osłoniętych od wiatru miejscach, bo nie jest zupełnie odporne na mrozy. Jeśli jednak zapewnimy mu odpowiednią opiekę, na pewno doczeka następnej zimy.

Coraz częściej w okresie świątecznym można zauważyć rosnące w ogrodach drzewka przystrojone kolorowymi lampkami. Taka dekoracja przed domem na pewno spodoba się dzieciom. Najlepiej przyozdobić drzewko specjalnym zestawem lampek, które mogą być używane na zewnątrz. Będziemy wtedy pewni, że wszystkie elementy są odpowiednio zabezpieczone i nie sprawią nam przykrych niespodzianek.

Uwaga! Nie wolno samodzielnie robić takiej instalacji; jeśli nie zaizolujemy dokładnie przewodów, narazimy na porażenie prądem nie tylko siebie, ale i bliskich, a także ulubionego kota lub psa.