Ogród

Cztery metry ogródka

By  | 

Balkon to wizytówka mieszkania. Szczęśliwie minęły już czasy, gdy pełnił on funkcję tylko składziku na rupiecie..

Piękny balkon jest równie ważny jak dobrze urządzony salon czyli potrzebne na nim sofy lub krzesła. W nowych domach docenili go też architekci, zastępując nieustawne kiszki dużymi balkonami, które można fajnie zagospodarować i prawdziwie na nich wypocząć.

download

W słońcu czy w cieniu?

Nim zaczniemy wybierać rośliny, musimy zadać sobie to właśnie pytanie. Rzadko się jednak trafia balkon wyłącznie słoneczny lub cały zacieniony. Rośliny na słoneczne balkony to takie, które muszą mieć minimum cztery godziny słońca dziennie, a te na miejsca zacienione – maksimum trzy.

download (2)

Jednoroczne czy wieloletnie?

W tym przypadku o wyborze decyduje twój gust i kieszeń. Rośliny jednoroczne są tanie, nie potrzebują też drogich, dużych pojemników. Można nimi urządzać balkon co roku inaczej ubrac go w fotele lub lampy. Najlepiej wyglądają kompozycje z roślin o podobnych wymaganiach, różniące się pokrojem, kolorem liści i kwiatów. Zgodnie z balkonową modą tradycyjne rośliny uprawiane w skrzynkach wiszących na balustradzie powinny być barwnym uzupełnieniem kompozycji, a nie jej głównym elementem. Ostatnio hitem są tzw. rośliny cebulowe i jednoroczne pnącza, którymi odgradzamy się od sąsiadów i hałasów. Wdzięczną dekoracją są także jednoroczne okazałe rośliny ogrodowe, np. ozdobne gatunki słoneczników. Posadzone w dużej donicy wyglądają o wiele efektowniej niż większość wieloletnich drzew i krzewów; ponadto są tanie i łatwe w pielęgnacji.

Uwaga! Nie warto samemu przygotowywać sadzonek. Większość najpopularniejszych gatunków roślin jednorocznych (petunie, surfinie czy wiele odmian pelargonii) to rośliny produkowane metodą in vitro. W pierwszym roku uprawy zazwyczaj infekują się od owadów chorobami wirusowymi, które ujawniają się dopiero w następnym sezonie, gdy z roślin zrobimy sadzonki. Kwitną wówczas o wiele słabiej i częściej chorują.

Dekoracyjne przez lata

Rośliny wieloletnie można podzielić na dwie grupy: sezonowe – mogą stać na zewnątrz od wiosny do jesieni, a zimą przechowuje się je w chłodnych pomieszczeniach (np. datury, oleandry, granaty, koralodrzew); mrozoodporne – można trzymać je na powietrzu przez cały rok; najpopularniejsze są karłowe odmiany roślin iglastych (świerk kłujący, jałowce itp.). Zimą drzewa liściaste nie są zbyt piękne, dlatego na balkonach, gdzie mamy bardzo ograniczoną ilość miejsca, sadzone są rzadko. Jednak np. szczepione wierzby łatwe w uprawie i szalenie dekoracyjne sprawdzą się na nich doskonale.

download (1)

Uwaga! Na balkony wybieramy takie odmiany drzew i krzewów, które nie osiągają dużych rozmiarów i są łatwe w uprawie. Najlepiej zimozielone (np. mahonie) lub takie, które maja dekoracyjne owoce albo pędy, np. ognik, derenie, irgi. Różaneczniki i inne rośliny wrzosowate można uprawiać tylko w cieniu.

Na balkonach pięknie wyglądają też pnącza wieloletnie, np. powojniki (klematisy) lub wiciokrzewy. Warte polecenia są też byliny – funkie, paprocie – których korzenie czy kłącza zimują w donicach aż do następnego sezonu. Na słonecznych balkonach z powodzeniem możemy uprawiać zioła; wśród nich są zarówno rośliny jednoroczne, jak i byliny zimujące w pojemnikach na balkonie.