Uncategorised

Domki bliźniaki

By  | 

Bardzo popularnym typem domów jednorodzinnych są tak zwane bliźniaki, czyli takie budynki, w których jedna ze ścian przylega bezpośrednio do drugiego, bardzo podobnego lub wręcz identycznego domu. Jednakże fasady jak i same bryły tego typu budynków wcale nie muszą być „lustrzanymi odbiciami”, bowiem często zdarzają się takie bliźniaki, które kompletnie się od siebie różnią.

Ten typ jednorodzinnych domów popularny jest szczególnie w spokojnych, przestronnych dzielnicach, usytuowanych na uboczach dużych miast. Tam właśnie można też spotkać całe osiedla w zasadzie identycznych domków, połączonych ze sobą jedną ze ścian i tworzących długie szeregi. Takie budownictwo niewątpliwie oszczędza tak cenne w mieście miejsce, jednakże wcale nie oznacza to, że te mieszkalne budynki pozbawione są na przykład ogrodów czy innych budynków użytkowych, takich jak na przykład garaże.

dom-blizniak-2

Często spotkać się można z bliźniakami, do których ogródki czy wręcz sporych rozmiarów ogrody przylegają od przodu lub tyłu. Jest to doskonała odskocznia od bardzo bliskiego w tym przypadku sąsiedztwa innych mieszkańców oraz wspaniałe miejsce do poobiedniego zrelaksowania się w otoczeniu estetycznie zaaranżowanej zieleni.

Garaże z kolei często mogą być wspólne, podwójne. Usytuowane pomiędzy oboma budynkami garaże są bardzo wygodnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku, kiedy w obu domach mieszka rodzina lub najbliżsi znajomi. Podwójny garaż w jakiś sposób łamie też szablonową symetrię, wprowadzając do wyglądu bliźniaków nieco świeżości i oryginalności.

Projekty domków bliźniaczych obfitują w bogactwo różnorodnych form. Od małych, niskich budynków w stylu amerykańskim do sporych rozmiarów brył, przypominających bardziej budownictwo z lat 60. i 70. XX wieku. Również materiały przeznaczone na tego typu zabudowę mogą znacznie się od siebie różnić. Od klasycznego, tradycyjnego drewna po beton i płyty. Wszystko zależy bowiem od oczekiwań i potrzeb przyszłych lokatorów. Na całe szczęście w przygotowane już przez agencje nieruchomości projekty, mogą Państwo swobodnie wpływać, modyfikując i dostosowując do osobistych preferencji tak, by przyszły dom uczynić jeszcze wygodniejszym i ładniejszym.

Warto zaznaczyć, że decydując się na bliźniaka, mogą zainteresować się Państwo technologią budowy domów energooszczędnych. Takie rozwiązanie w przypadku bliźniaków ma niebanalne znaczenie, szczególnie w przypadku, gdy w obu częściach mieszkają członkowie tej samej rodziny. Ograniczenie zużycia energii elektrycznej w obu połowach takiego domu skutecznie bowiem obniżyłoby rachunki i polepszyło kondycję domowego budżetu. Dodatkowo, energooszczędna opcja ogrzewania czy wentylowania domów to alternatywa o wiele bardziej ekologiczna, wykorzystuje bowiem naturalną energię słoneczną i wiatrową, zamiast powszechnej – elektrycznej. Co więcej, przedmieścia dużych miast obfitują w odpowiednie do takiej zabudowy mieszkalnej płaskie i nasłonecznione tereny.