Uncategorised

Nowoczesne domy energooszczędne

By  | 

Chociaż żadne budynki same w sobie wcale nie zużywają energii elektrycznej, zwyczajowo określa się je mianem energooszczędnych. Dlaczego? Ponieważ oszczędzanie energii polega tutaj na ograniczaniu jej zużycia podczas normalnego, codziennego korzystania z domowych urządzeń sanitarnych i technicznych.

Tego typu domy projektowane i budowane są w taki sposób, aby wykorzystywać energię naturalną, na przykład słoneczną lub energię wiatru. Dzięki takim rozwiązaniom technicznym i technologicznym możliwe jest skuteczne ograniczenie wydatków za zużycie powszechnej energii elektrycznej oraz równoczesne dbanie o środowisko.

Głównymi cechami charakterystycznymi energooszczędnego domu są między innymi:
– niskie zużycie energii i równocześnie obniżone koszta związane z eksploatacją maszyn i urządzeń elektrycznych,
– usytuowanie w specjalnie do tego celu wybranym terenie, którego zarówno rzeźba terenu jak i nasłonecznienie muszą być odpowiednie,
– duża ilość i powierzchnia okien montowanych od nasłonecznionej strony,
– zwartość bryły budynku,
strefy buforowe pomiędzy głównymi pomieszczeniami (na przykład przedsionki czy cieplarnie),
– izolacje termiczne w postaci różnego rodzaju przegród.

Wyposażane w izolacyjne okna i drzwi energooszczędne domy o wiele lepiej trzymają wewnętrzne ciepło. Dlatego nawet mroźne zimy w takich mieszkaniach nie są uciążliwe, a chłód nie jest odczuwalny, tym bardziej, że w tego typu domach można bardzo szybko zagrzać nawet duże ilości wody nie powodując tym samym zwiększenia rachunków za prąd czy ogrzewanie. Podczas upalnego lata natomiast, w domach energooszczędnych korzysta się ze specjalnej wentylacji, która może równie dobrze odzyskiwać utracone ciepło, ponieważ wyposażona jest w skuteczny system sterowania.

kominek

Jednakże, aby Państwa przyszły dom pobierał małe ilości energii, należy zaprojektować go podając szczegółowe wytyczne, określające wszelkie detale i elementy konstrukcyjne, w które budynek ma być wyposażony. To od nich bowiem zależy stopień energooszczędności, a co się z tym wiąże – znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Prawidłowo zaprojektowany i wykonany dom energooszczędny powinien zużywać od 20 do 50 procent mniej energii wyrażanej w kilowatogodzinach na metr kwadratowy niż tradycyjne budynki. Na tę energię składa się przede wszystkim ogrzewanie, wentylowanie powietrza oraz ogrzewanie wody do celów użytkowych (na przykład do kąpieli). Tego typu domy usytuowane w Polsce lub w warunkach podobnych do polskich pobierają średnio 60-80 kWh/m2 w ciągu roku, czyli o około 40 kWh rocznie mniej. Jest to spora różnica, szczególnie, jeśli w domu znajduje się wiele urządzeń czy maszyn elektrycznych lub przebywa wielu mieszkańców, którzy korzystają ze wszystkich sprzętów każdego dnia.

Biorąc pod uwagę spore oszczędności wynikające z mieszkania w energooszczędnym domu, ceny samych projektów są dość wysokie. Również budowa będzie Państwa sporo kosztowała, jednakże korzyści domów energooszczędnych są tak samo niewątpliwe jak niezastąpione. Dlatego też warto przemyśleć tę opcję po pierwsze – aby zaoszczędzić i po drugie – by dbać o środowisko naturalne.