Dom

Pomysły na domy letniskowe

By  | 

Domek letniskowy to wymarzona wręcz propozycja dla tych z Państwa, którzy pragną uprawiać sport, być w dobrej formie i oczywsicie posiadają własny kawałek ziemi poza miastem lub w jednej z turystycznych miejscowości bądź lokalizacji. Niewielkich rozmiarów, lekkie konstrukcje idealnie nadają się przecież na wypoczynek w oddalonym od naszego miejsca zamieszkania domu.

Domki takie mogą Państwo sami zaprojektować i zbudować, bądź też skorzystać z gotowych już, dostępnych obecnie na rynku budynków, najczęściej drewnianych. Najczęściej mają one powierzchnię od kilkudziesięciu do około stu, stu dwudziestu metrów kwadratowych. Z powodzeniem więc zmieści się w nich cała rodzina podczas wakacyjnego urlopu. Mniejsze, 20-30 metrowe domki często stawia się także w miejskich ogródkach działkowych. Stanowią one wtedy zadaszoną i całoroczną alternatywę dla klasycznej altany.

Decydując się na zakup gotowego już domku letniskowego, powinni Państwo wiedzieć, że mają możliwość swobodnego modyfikowania i zmieniania projektu w zależności od swoich potrzeb i oczekiwań. Mogą zatem Państwo powiększyć aneks kuchenny, zmniejszyć malutką łazienkę, bądź zdecydować się na dobudowanie kameralnego poddasza. Możliwości jest wiele, więc z pewnością każdy z Państwa znajdzie domek odpowiedni dla siebie i przeznaczony do ustawienia w konkretnym miejscu.

Podstawowe rodzaje letniskowych domków to przede wszystkim dacze i beghofy, ale także mniejsze wersje coraz popularniejszych w Polsce domów w stylu amerykańskim i kanadyjskim. Jak zatem wybrać budynek najlepszy dla siebie? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę lokalizację i rodzaj terenu. Następnie trzeba zastanowić się, ile osób ma gościć w Państwa domku, oraz – w jakich porach roku będą tam Państwo przebywać. Po sprecyzowaniu tychże kryteriów, mogą się Państwo zdecydować na następujące domki letniskowe:

– dacza, czyli małych rozmiarów budynek, często otaczany działką, przez co może zostać postawiony również w miejskim ogrodzie działkowym. Ten typ domu letniskowego ma swoje korzenie w Rosji, gdzie stanowił symbol pozycji społecznej tamtejszych mieszkańców. Pierwotnie bowiem dacza była przeznaczona dla najważniejszych w społeczeństwie osób, czyli polityków, uczonych bądź sławnych artystów. Dzięki popularyzacji w Europie, na ten typ domku wypoczynkowego może pozwolić sobie praktycznie każdy, tym bardziej, że nie są to budynki przesadnie kosztowne.

domki-letniskowe

– góralska chatka, czyli typ domku letniskowego, przypominający swym wyglądem charakterystyczne, zakopiańskie domy. Zakończona szpiczastym dachem konstrukcja ma przede wszystkim ułatwiać grubym warstwom śniegu opadanie, nie narażając budynku na szkody, spowodowane znacznym ciężarem. Wyposażona w balkon, może spełniać także funkcję punktu widokowego, szczególnie, jeśli usytuowana będzie w malowniczym i urokliwym, zacisznym zakątku. Konstrukcja wykonana jest zawsze z naturalnego drewna, co nadaje domkowi przytulności i rodzinnego klimatu, bogate zdobnictwo zaś czyni z letniej rezydencji architektoniczny majstersztyk, co jeszcze bardziej uprzyjemnia wypoczynek,.

domki-letniskowe